Кризи політичної модернізації та пошук альтернативних варіантів розвитку держав

  • G. A. Lavrynenko Донецький національний університет
Ключові слова: політична модернізація, ретрадиціоналізація, політична криза, легітимність, політична участь, політичні конфлікти, псевдотрадиції

Анотація

У даній статті автор аналізує основні причини та наслідки кризових явищ політичної модернізації. Акцентується увага на тому, що більшість молодих незалежних держав на етапі трансформації та модернізації стикаються з даними проблемами, наслідки яких можуть стати загрозою для подальшого повноцінного функціонування, а іноді навіть існування держав.Детально розглядаються основні протиріччя політичної модернізації. Вони діляться на дві групи, і в кожній, у свою чергу, виділяється кілька підгруп. Робиться висновок, що зародження і поширення в політичних системах держав даних протиріч приводить надалі до появи криз політичної модернізації. Автор виділяє три основні кризи: легітимності, участі та регулювання конфліктів. Вони виникають послідовно і з кожним етапом загострюються, викликаючи все більшу загрозу для держави. У статті підкреслюється, що кризи політичної модернізації проявляються у вигляді «злоякісної пухлини на тілі держави». З часом вони наростають, нагнітаючи обстановку в країні, і призводять до змін у політичній системі, а іноді й кардинальної зміни режиму. Автор пропонує впровадити в державах, що зіткнулися з кризою політичної модернізації та відчули від неї негативний ефект, тенденції ретрадиціоналізації. Однак, слід зауважити, що в статті розмежовуються поняття традицій і псевдотрадицій, які можуть бути підмінені, в результаті чого вийде зворотний ефект, який ще гіршим чином може вплинути на хитке становище молодих держав. У підсумку зазначається, що процес пошуку альтернативних модернізацій шляхів розвитку держав не завершений, і оптимальна модель ще не вироблена і потребує подальших напрацювань.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

G. A. Lavrynenko, Донецький національний університет
аспірант

Посилання

Zarubina N.N. Sotsiokul’turnye faktory khozyaystvennogo razvitiya: M.Veber i sovremennye teorii modernizatsii (Sociocultural factors of economic development: М. Weber and modern theory of modernization). St. Petersburg, 2010, 347 р.

Omarova A. S. K politicheskoy modernizatsii na dele, a ne na slovakh (To political modernization in deeds and not in words). Pravila Igry, 2012, no. 2, pp. 31-36.

Peregudov S. P. Grazhdanskoe obshchestvo kak politicheskiy fenomen (Civil society as a political phenomenon). Svobodnaya mysl’, 2012, no. 9, pp. 44-51.

Khantington S. Stolknovenie tsivilizatsiy i preobrazovanie mirovogo poryadka. Novaya postindustrial’naya volna na Zapade (The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. The new post-industrial wave in West). Moscow, 2009, 531 р.

Shtompka P. Sotsiologiya sotsial’nykh izmeneniy (Sociology of social changes). Moscow, 2011, 192 р.

Eisenstatd S.N. Modernization: Protest and Change. - New Jersey: Englewood Cliffs Press, 2006. 183 p.

Olcott M. B. Central Asia’s Second Chance. - Wash. DC: Carnegie Endowment for International Peace, 2011. 229 р.

Parsons Т. Societies: evolutionary and comparatives. - New Jersey: Englewood Cliffs Press, 2010. 248 р.


Переглядів анотації: 114
Завантажень PDF: 399
Опубліковано
2014-08-04
Як цитувати
Lavrynenko, G. A. (2014). Кризи політичної модернізації та пошук альтернативних варіантів розвитку держав. Науково-теоретичний альманах Грані, 17(10), 94-99. вилучено із https://grani.org.ua/index.php/journal/article/view/722
Розділ
ПОЛІТОЛОГІЯ