Гендерні аспекти ризиків цивільного шлюбу


  • M. S. Khrustalova Запорізький національний технічний університет
Ключові слова: гендерні ролі, цивільний шлюб, ризик, гендерна рівність, гендерна структура сім’ї

Анотація

У статті аналізуються соціальні чинники формування гендерних ролей у цивільних шлюбах суспільства ризиків. Наведено дані емпіричного дослідження гендерних уявлень молоді запорізької області.Стверджується, що розподіл гендерних ролей у цивільному та офіційному шлюбах не збігається. Робиться висновок про імпліцитні ризики для сім’ї проблеми гендерної рівності. Відмова від офіційного шлюбу є не тільки наслідком розширення гендерної рівності, але й способом упоратися з ризиком гендерної нерівності. Цивільний шлюб підвищує чутливість до гендерної нерівності на тлі проявів нормативного неузгодження. Представники цивільних шлюбів складаються у відносинах, які самі не схвалюють.Ще одна проблема цивільних шлюбів - характер і зміст батьківських ролей.Цивільний шлюб веде жінку під тиск вибору «сім’я чи кар’єра». Незалежність соціального статусу жінки - скоріше причина, ніж наслідок цивільного шлюбу, проте згодом цивільний шлюб змушує її займати ще більш автономну позицію в суспільстві.Жінка в цивільному шлюбі стикається з ситуацією протиріччя між прагненням до незалежності і прагненням до безпеки через підпорядкування. В умовах цивільних шлюбів чоловік частіше називається главою сім’ї. Це суперечить делегуванню відповідальності за збереження родини саме жінці і призводить до конфлікту розподілу влади і відповідальності в цивільній сім’ї.У порівнянні з представниками офіційних шлюбів, представники цивільних значно вище цінують рівність витрачених на сім’ю сил, «економлять» на розвитку відносин, що гальмує особистісний розвиток обох.

Біографія автора

Місце роботи автора
кандидат політичних наук, доцент

Посилання

1. Aleshyna Yu. E. Polorolevaia dyfferentsyatsyia kak pokazatel mezhlychnostnыkh otnoshenyi supruhov (Sex role differentiation as an indicator of interpersonal relations of the spouses). Vestnyk Mosk. Un-ta. Ser. 14. Psykholohyia, 1989, no. 2, pp. 44-53.
2. Rumiantseva T. V. Psykholohycheskoe konsultyrovanye: dyahnostyka otnoshenyi v pare. Uchebnoe posobye (Psychological consultation: diagnostics relations in the pair. Textbook). SPb., 2006, 176 p.
3. Khrustalova M. S. Henderni aspekty simeinykh rolei (Gender aspects of family roles). Sotsialni tekhnolohii: aktualni problemy teorii ta praktyky: zbirnyk naukovykh prats, no. 50, 2011, pp. 403-411
Опубліковано
2014-07-21
Як цитувати цю статтю:
Khrustalova, M. (2014). Гендерні аспекти ризиків цивільного шлюбу. Науково-теоретичний альманах "Грані", 17(9), 129-134. Retrieved із https://grani.org.ua/index.php/journal/article/view/649
Розділ
СОЦІОЛОГІЯ