Увага до суспільних проблем як необхідна умова встановлення регіонального політичного порядку денного

  • O. M. Kuzhman Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара
Ключові слова: суспільна проблема, цикл уваги до суспільної проблеми, регіональний громадський порядок денний, порядок денний регіональних ЗМІ, регіональний політичний порядок денний

Анотація

Показано, що інтерес до дослідження суспільних проблем виявився наприкінці ХІХ ст. разом з утверд­женням концепту соціальної держави. Виділено два базових підходи до дослідження суспільних проблем – позитивістський (функціональний) і конструктивістський. З’ясовано, що велику роль у конструюванні проблем відіграє поширення знань про суспільні проблеми в мас­медіа (встановлення порядку денного засобів масової інформації) і в громаді (встановлення громадського порядку денного). Для того, щоб суспільна проблема потрапила до політичного порядку денного, до неї має бути прикута увага з боку ЗМІ та громадськості. Доведено, що для того, щоб потрапити до регіонального політичного порядку денного, суспільна проблема має пройти цикл уваги до неї. На початковому етапі виникає альтернативний погляд на питання, причому джерело такого погляду має володіти довірою громади. Також формується альтернативне визначення проблеми, її масштабів чи її серйозності. На наступному етапі проблема піддається переформулюванню, що спричинить більшу різноманітність аргументів, а це, в свою чергу, може привести до зниження бюрократичної участі, зменшити увагу ЗМІ та ослабити зв’язки між членами громади. Як наслідок, питання втрачає свою пріоритетність і буде вилучене з регіонального політичного порядку денного. Тобто важливість питання підтримується на трьох рівнях: органи регіональної влади, регіональні ЗМІ та регіональна громада. Кожен з них має свої максимуми та мінімуми щодо різних питань і галузей політики. Виробники регіональної політики мають прислухатися як до думки членів громади, так і до позицій мас­медіа, тобто враховувати зміни в регіональному громадському порядку денному і порядку денному регіональних ЗМІ. Виходячи з цього, регіональний політичний порядок денний виникає на стадії, коли цикл уваги до проблеми в регіональному громадському порядку денному і порядку денному регіональних ЗМІ знаходиться в максимумі – саме в цей час органи регіональної влади мають вживати певні заходи стосовно відповідної суспільної проблеми. На наступному циклі проблема, попри ослаблення інтересу до неї з боку громади і ЗМІ, продовжує сприйматися як проблема управлінськими структурами, створеними чи пристосованими до роботи з нею, які в силу своєї бюрократичної природи не припиняють працювати з цією проблемою.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

O. M. Kuzhman, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара
здобувач

Посилання

Hogwood, B., Gann, L., 2004. Analiz polityky dlya real’nogo svitu [Policy analysis for the real world]. Vydavnycztvo Solomiyi Pavlychko «Osnovy», (in Ukrainian).

Parsons, V., 2006. Publichna polityka: Vstup do teoriyi j praktyky analizu polityky [Public Policy: An Introduction to the theory and practice of policy analysis]. Vydavnychyj dim «Kyevo­Mogylyans’ka akademiya», Kyiv (in Ukrainian).

Blumer H. Social problems as collective behavior. Social Problems, 1971, vol. 18, pp. 298–306.

R.K. Merton, R. Nisbet (eds.). Contemporary Social Problems. 2nd edn. New York: Harcourt Brace Jovanovich, 1971.

Downs A. Up and down with ecology: the issue attention cycle. Public Interest, 1972, vol. 28, # 1, pp. 38–50.

Fuller R.C., Myers R.R. The natural history of a social problem. American Sociological Review, 1941, # 6 (June), pp. 320–338.

Fuller R.C. The problem of teaching social problems. American Journal of Sociology, 1938, vol. 44, pp. 415–435.

Harris J. Economic knowledge and British social policy. The State and Economic Knowledge: The British and American Experiences / M.O. Furner, B. Supple (eds.). Cambridge: Cambridge University Press, 1990.

Hogwood B.W., Peters B.G. Policy Dynamics. New York: Wheatsheaf Books, Brighton, Sussex, and St Martin’s Press, 1983.

Hogwood B.W. Trends in British Public Policy. Buckingham: Open University Press, 1992.

Mills C.W. The Sociological Imagination. New York: Oxford University Press, 1959.

O’Riordan T. Stability and transformation in environmental government. Political Quarterly, 1991, vol. 62, # 2, pp. 167–185.

Peters B.G., Hogwood B.W. In search of an issue­attention cycle. Journal of Politics, 1985, vol. 47, pp. 238–253.

H.S. Becker (ed.) Social Problems: A Modern Approach. New York: John Wiley, 1966.

Spector M., Kitsuse J.I. Constructing Social Problems. Menlo Park: Cummings, 1977.


Переглядів анотації: 257
Завантажень PDF: 142
Опубліковано
2016-06-17
Як цитувати
Kuzhman, O. M. (2016). Увага до суспільних проблем як необхідна умова встановлення регіонального політичного порядку денного. Науково-теоретичний альманах Грані, 19(7), 109-115. https://doi.org/10.15421/171642
Розділ
ПОЛІТОЛОГІЯ