Вплив конфуціанства на процеси модернізації та контрмодернізації в суспільствах конфуціансько-даоської ідентичності (на прикладі інституцій підприємництва та менеджменту)

  • Y. Y. Medviedieva Національний авіаційний університет
Ключові слова: конфуціанство, модернізація, контрмодернізація, менеджмент, підприємництво

Анотація

Статтю присвячено проблемі впливу конфуціанства на процеси модернізації та контрмодернізації в суспільствах конфуціансько­даоської ідентичності на прикладі інституцій підприємництва та менеджменту. Авторкою зроблено висновок про те, що інституції підприємництва та менеджменту Китаю, Кореї та Японії багато в чому базуються на конфуціанських сімейних цінностях. Зазначено, що представники східних суспільств виявляють різну прихильність до раціоналістичної виробничої етики модернізаційного зразка, яка передбачає відокремленість підприємства від домогосподарства. Так, китайці, вступаючи в стосунки з приводу виробництва, орієнтуються, в першу чергу, на свою родину, а не на виробничий колектив. Орієнтація на виробничий колектив є, в більшій мірі, притаманною японцам і, в дещо меншій мірі,­ корейцям, що може бути непрямим показником різного співвідношення в китайському, корейському та японському конфуціанстві модернізаційних та контрмодернізаційних контентів. Спільною рисою східних суспільств є підвищена увага до освіти, яка є наскрізною для конфуціанства. Власне, це створює амбівалентне ставлення до модернізації: з одного боку – високу рухливість робочої сили, спроможність її до перекваліфікації і перенавчання, що є необхідним для розвитку капіталізму. З іншого боку, це сприяє законсервовуванню суспільств через інституції політичного конфуціанства, яке стає контрмодернізаційним чинником. Наголошено на тому, що з концептами конфуціанського підприємництва, конфуціанського виробництва та морального прибутку є пов’язаними ідеї примату суспільної вигоди над особистою, служіння громадському процвітанню, які набувають універсальної цінності в умовах кризи світової фінансово­економічної архітектури класичного лібералізму, яка грунтується на принципах матеріальної вигоди.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Y. Y. Medviedieva, Національний авіаційний університет
докторант

Посилання

Benedikt, R., 2004. Hrizantema i mech: modeli yaponskoy kulturyi [Chrysanthemum and the Sword: Japanese culture model]. Nauka, SPb. (in Russian).

Veber, M., 1990. Izbrannyie proizvedeniya [Selected Works]. Nauka, Moscow (in Russian).

Gibni, F., 1982. Zaplanirovannoe chudo [Scheduled miracle]. Politizdat, Moscow (in Russian).

Fukuyama, F., 2004. Konets istorii i posledniy chelovek [The End of History and the Last Man]. Fukuyama, F., 1997. Konfutsianstvo i demokratiya [Confucianism and democracy]. Russkiy zhurnal, Moscow //http://www.russ.ru/journaI/predely/97­ll­25/fiiku.htm; Fukuyama, F., 1997. Glavenstvo kulturyi [The primacy of culture]. //http://www.russ.ru/journaI/peresmot/97­07­14/fiiku.htm i dr. (in Russian).

Bellah, R.N., 1982. The Japanese Challenge and the American Response. Berkeley, 112­131.

Berger, P., 1967. The Sacred Canopy. New York, Harper.

Berger, P., 1986. The Capitalist Revolution. New York, Yuniv.­Press.

Davis, W., 1987. Religion and Development: Weber and the East Asian Experience. Understanding Political Development. Boston, Concordians, 221­280.

Dore, R., 1987. Taking Japan Seriously: A Confucian Perspective on Leading Economic Issues. Stanford.

Hofheinz, R., Calder, К., 1982. The Eastasia Edge. Basic Books.

Hirschman, A., 1986. Rival Views of Market Society and Other Recent Essays. N.­Y.

Khan, Н., 1979. World Economic Development. New York, Westview.

Kim Yoon Hyung. An Introduction to the Korean Model of Political Economy // Korea’s Political Economy: An Institutional Perspective. Westview, 1994. P.45­77.

Takeshi, Umehara. The Civilization of the Forest // New Perspectives Quarterly. 1990. ­№ 7., P. 29­30.

Wei­ming, Tu Confucian Ethics Today: The Singapore Challenge. Singapore, 1984. P.901­933.


Переглядів анотації: 284
Завантажень PDF: 130
Опубліковано
2016-05-16
Як цитувати
Medviedieva, Y. Y. (2016). Вплив конфуціанства на процеси модернізації та контрмодернізації в суспільствах конфуціансько-даоської ідентичності (на прикладі інституцій підприємництва та менеджменту). Науково-теоретичний альманах Грані, 19(7), 75-80. https://doi.org/10.15421/171637
Розділ
СОЦІОЛОГІЯ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають