Будівельні кераміки Габали ХІ-ХІІІ століть

  • Афган Гасимзаде Інститут археології, етнографії та антропології Національної академії наук Азербайджану
Ключові слова: Габала, археологічні розкопки, глина, черепиця, цегла, водопровід

Анотація

У статті розглядається будівельна кераміка Габали XI-XIII століть, включаючи зразки кахлів, цегли, черепиці, гончарних труб та їх основні характеристики. Для вивчення зразків, знайдених у ході дослідження, використовувалися типологічні та аналітичні методи, а інформація та матеріали, одержані зі звітів археологічних досліджень, були ретельно проаналізовані шляхом порівняння. Будівельна кераміка не була окремою областю досліджень у середньовічному місті Габала, яке посідає особливе місце в азербайджанській історіографії. Тому актуальність статті полягає у визначенні сучасного стану будівельної кераміки за період, загального рівня розвитку будівельного мистецтва та основних характеристик. Важливо вивчити технологію виготовлення черепиці, що використовується для покрівлі будівель, цегли, що використовується в кладці, плитки, що використовується для прикраси стін, та гончарних труб, що використовуються при будівництві водопроводів у місті, їх форми та розмірів. Якщо ми подивимося на форму плитки, більшість візерунків мають виступ посередині. У будівництві широко застосовувалися цеглини, оскільки вони були дешевшими. Основною сировиною для виготовлення цегли була глина. Велика кількість покладів глини в стародавньому місті Габала створили тут цілком достатні умови для виробництва цегли. Примітно, що при археологічних розкопках у Габалі у 2009 році було виявлено дві ванні кімнати. Одна з кімнат була замінена обпаленою цеглою, а інша – гончарною. У XI-XIII століттях кахлі широко використовувалися майстрами як декоративний матеріал у будівництві. Плитка здебільшого використовувалася у мечетях, лазнях, палацах та інших громадських будівлях. Квіткові малюнки були виконані на плитці різного кольору. Такі зображення надали вигляду будівлі нової форми. У Габалі кераміка широко використовувалася в будівельній кераміці для будівництва водопроводів. Використання гончарного кола майстрами у виробництві гончарних виробів та досконалий розвиток водопровідних труб було великим досягненням. При прокладанні трубопроводу труби скріплювали між собою вапняним розчином. Гончарні труби, одна з яких вставлялася до іншої, були міцними і не пропускали воду.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Ahmadov, Q. M. (1989). Medival city of Beylagan. Baku. Science.
Efendi, R. S. (2007). The art of Azerbaijan. Baku. East-West.
Farhadoglu, K. F. (2006). Baku. İcharishahar. Baku. S-G & Chinar-Print.
Gabala Archeological Expedition 2005-2010. Discoveries. (2011). Baku: CBS.
Gabala Archeological Expedition 2011-2012. Discoveries. (2013). Baku: CBS.
Gabala Archeological Expedition: Reports, Discoveries 2013. (2015). Baku: CBS.
Gasımov, E. Ə. (2002). Water Supply of Medieval Cities of Azerbaijan (IX-XV Centuries). Historical-Archaeological research. Baku.
Jabiyev, Q. C. (2018). Basics of Azerbaijani Archeology. Baku: Science and education.
Mammadzada, K. M. (1978). Construction Art in Azerbaijan. (IV-XVI centuries). Baku: Science.
Maysuradze, Z. (1954). Gruzinskaya khudozhestvennaya keramika XI-XIII vv. (Angobirovannaya keramika Dmanisi). [Georgian art ceramics of the XI-XIII centuries. (Dmanisi engobed ceramics)]. Tbilisi. [in Russian].
Mustafayev, A. H. (2009). History of Material Culture of Azerbaijan. (Typological Research Based on Ethnograpic Materials). Baku: Baku University.
Rabinovich, M. G. (1949). Moskovskaya keramika. Materialy i issledovaniya po arkheologiya SSSR №12. [Moscow ceramics. Materials and research on archeology CCCP №12]. Pod red. A. V. Artsikhovskogo. Moskva, Leningrad, tom 2. [in Russian].
Reports of the Gabala Archeological Expedition (2005-2010). (2012). Baku: East-West.
Reports of the Gabala Archeological Expedition 2011-2012. (2014). Baku: East-West.
Salamzada, A. R., Rzayev, N. İ., & Karimov, K. C. (1977). The Art of Azerbaijan. Baku.
Yakobson, A. L. (1979). Keramika i proizvodstvo keramiki srednevekovoy Tavriki. [Ceramics and Ceramics Production of Medieval Taurica]. Leningrad: Leningradskaya Nauka. [in Russian].

Переглядів анотації: 35
Завантажень PDF: 48
Опубліковано
2021-08-10
Як цитувати
Гасимзаде, А. (2021). Будівельні кераміки Габали ХІ-ХІІІ століть. Науково-теоретичний альманах Грані, 24(7-8), 46-52. https://doi.org/10.15421/172177
Розділ
ІСТОРІЯ