Зміцнене селище Шортепе і раннє місто Барда в Карабасі

  • Гусейн Мамедзаде Інститут археології та етнографії Азербайджанської національної академії наук
Ключові слова: Шортепе, Карабах, Кавказька Албанія, Азербайджан, поселення

Анотація

Шортепе розташоване поблизу села Шатирлі Барда в Карабахському районі Азербайджанської Республіки. Археологічні розкопки дали нам можливість дослідити античний та ранньосередньовічний період міста. Шортепе – одне з найбільших античних та ранньосередньовічних поселень Азербайджану. Поселення, розташоване поблизу села Шатірлі в районі Барда. У селі Шатірлі розташоване поселення бронзового віку Балатепе, яке було одним з важливих центрів племен Кура-Араксів (прото-албанців), курганів бронзового віку та археологічного комплексу Шортепе. У результаті досліджень було виявлено чотири шари культури. Перший шар належить до Кур-Аразської культури. У цьому шарі були виявлені вогнищеподібні та підковоподібні вогнища. У другому шарі були знайдені розписні та прості посудини, характерні для середньої бронзи, а в третьому шарі – кам’яні могили коробчатого типу та глиняні посудини з довгим горлом. Четвертий шар розташований на глибині 0,3–0,9 м. У цьому шарі були знайдені земляні могили, що належали дітям та людям похилого віку. Існує значна інформація про місто Барда та регіон, де воно знаходиться, у працях авторів античного та раннього середньовіччя. У Барді були проведені дослідження археологів К. Моркана, Н. Сілосани, І. Бабаєва, Р. Гоюшова, А. Нурієва, Х. Джафарова, Ф. Османова, А. Мамедова, М. Гусейнова. За словами професора А. М. Мамедова, пам’ятник Шортепе – це залишки стародавньої Барди, яку в роботах Нізами Ганджави називали «Харум». Стаття була присвячена античному та ранньосередньовічному укріпленому поселенню Шортепе, дослідники доводять, що поселення було древнім містом Барда. Ми можемо локалізувати це за допомогою античного поселення кавказьких албанців Анаріяки. Археологічні розкопки продовжувались у 2006–2016 рр. регулярно. Археологічні розкопки були проведені в Шортепе в 2014 р. Продовжувались наукові дослідження розміром 10x10 м, а площа була розділена на 4 кв. У результаті археологічних розкопок отримані матеріальні зразки, присвячені античному та ранньому середньовічному періоду. У 2015 р. археологічні розкопки тривали. Під час розкопок було розкопано укріплену частину поселення та ямних могил. Наукові дослідження показують, що Шортепе було древнім містом Карабахського району Азербайджану.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Bartold, V. V. (1963). Scientific works II. I part. Moscow [in Russian].

Ibn Hawgal. (1908). The book of ways and countries. (N. A. Karaulov, Trans.). XXXVIII edition. (pp. 78–128). Moscow [in Russian].

Jafarov, H. (2000). Azerbaijan in the end of IV – beginning of I millenium B.C. Baku [in Azerbaijani].

Mammadov, A. M. (2014). About the formalization of Barda city. Ufa [in Russian].

Mammadov, A. M., & Aliyev T. V. (2013). Archaeological excavations in Barda. Archaeological researches in Azerbaijan – 2012. (pp. 208–211). Baku [in Azerbaijani].

Mammadov, A. M., Aliyev, T. V., & Rajabov, M. I. (2015). The researches of Barda archaeological expedition in 2013-2014 (Barda region). Archaeological researches in Azerbaijan – 2013–2014. (pp. 235–239). Baku [in Azerbaijani].

Mammadov, A. M., Aliyev, T. V., & Rajabov, M. I. (2016). The researches of Barda archaeological expedition in 2015. Baku [in Azerbaijani].

Mammadov, A. M., Jafarov, P., Hasilov, S., Aliyev, T. V. (2005). The role of Barda city in the world trade. Azerbaijan Archaeology and Ethnography, 2, 47–52 Baku [in Azerbaijani].

Musa Kalankatuklu. (2006). The Albanian history. Z.M.Bunyadov (Ed.). Baku, Eurasia press [in Azerbaijani].

Nasirov, E. (2011). The Azerbaijani scholars lived in the Middle Ages. Baku [in Azerbaijani].

Nuriyev, A. B., & Babayev, A. H. (2001). Historical-archaeological essay of Barda city (Antique and Medieval period). Baku [in Russian].

Strabo. (1879). Geography in 17 book. (R. G. Mishenka, Trans.). Moscow [in Russian]


Переглядів анотації: 58
Завантажень PDF: 94
Опубліковано
2020-11-25
Як цитувати
Мамедзаде, Г. (2020). Зміцнене селище Шортепе і раннє місто Барда в Карабасі. Науково-теоретичний альманах Грані, 23(11), 81-90. https://doi.org/10.15421/1720104
Розділ
ІСТОРІЯ