Історія ткацтва в Азербайджані

  • Шахла Мамедова Азербайджанський державний аграрний університет
Ключові слова: ткацтво, археологія, Культепе, Азербайджан, Кавказька Албанія

Анотація

Однією з цікавих частин майстерності є ткацтво, і його історія дуже давня. Стаття була присвячена історії ткацтва в Азербайджані. Археологічні матеріали, що стосуються ткацтва, були знайдені під час розкопок минулого десятиліття, є дуже значущими для історії ремісництва. Від неолотичного до середньовічного періоду ткацтво було розвинене і досягло його промислового максимуму. Археологічні матеріали дають нам можливість описати життя ткачів у давні часи в Азербайджані. За даними ткацтва, велика кількість запасів сировини на азербайджанських територіях має багатий розвиток з найдавніших часів. Перш за все, сюди входять дикорослі технічні рослини, а також ягня, полотно, конопляна мальва, кропива та ін. Поряд з цим слід наголосити на розвитку тваринництва, особливо ткацтва та існування основних запасів сировини, вовни. Згідно з дослідженнями, ранній крок ткацтва був пов’язаний з простими технічними звичками в галузі ткацтва. Археологи припускають, що кістяні знаряддя з гострим краєм, знайдені в таборі «Фіруз» у Кубустані періоду мезоліту, пов’язані з елементарним ткацтвом. Отже, насправді ми не можемо заперечувати факт появи початкових звичок у ткацькому полі до періоду неоліту. Згодом звички, отримані в ткацтві, стимулювали формування ткацтва в період неоліту. У період неоліту та в енеоліт, який його замінив, ткацтво стало одним із важливих напрямків для домашніх майстрів. Як відомо, у той час були широко розповсюджені такі галузі, як обробка каменю домашніми майстрами, обробка кісток, виробництво кераміки, обробка шкіри та шкур, обробка металу. Власне, розвиток ткацтва був тісно пов’язаний з більшістю згаданих вище галузей ремісництва. Виявлено наявність слідів зв’язок із глини та очерету в Культепе I поблизу міста Нахчиван та пам’ятника Алікомектепесі в Мугані. На скелетах та на поверхні глиняних горщиків у розкритих ґрунтових могилах є залишки текстилю та рогожки. Крім того, на глиняних підлогах будівель поселення Алікомектепесі знайдені залишки матов.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Aslanov, S. M. (1961). Archaeological excavations in Torpaggala. News of Azerbaijan SSR AS, 8, 15–30 [in Azerbaijani].

Asadov, V. A. (2018). Jar graves of Azerbaijan. Baku [in Azerbaijani].

Azerbaijan Archaeology (in 6 part). (2008). Part VI. Baku: "East-West" [in Azerbaijani].

Azerbaijan Ethnography (in 3 part). (2007). Part III. Baku: "East-West" [in Azerbaijani].

Khalilov, M. J. (2009). Grave monuments of Albania (IV–X centuries). Baku: "Nafta-Press" [in Azerbaijani].

Khalilov, M. J. (2010). Settlements of Albania (IV–X centuries). Baku [in Azerbaijani].

Mammadov, T. M. (2006). Caucasian Albania in Early Middle Ages. Baku: "Tahsil" [in Azerbaijani].

Mammadova, F. J. (1993). Political history and historical geography of Azerbaijan (Albania) (III BC – VIII AD). Baku: "Azerneshr" [in Azerbaijani].

Mammadova, F. J. (2005). Caucasian Albania and albanians. Baku [in Russian].

Mammadova, F. J. (2019). Alban ethnocultural heritage of Azerbaijan. Ethnocultural heritage of Caucasian Albani. (pp. 9–22). Baku: "Sharg-Garb" [in Russian].


Переглядів анотації: 100
Завантажень PDF: 128
Опубліковано
2020-10-28
Як цитувати
Мамедова, Ш. (2020). Історія ткацтва в Азербайджані. Науково-теоретичний альманах Грані, 23(9), 74-82. https://doi.org/10.15421/172085
Розділ
ІСТОРІЯ